Mangáá :3

24. prosince 2012 v 15:21 | Naomi |  Manga
Taky z mého bývalého blog zdroj to samé co u anime :PP

Měla jsem něco o anime, a teď tu je něco o manze,
doufám že vás to aspoň trošinečku zaujme...
Co je to manga?

Manga, slovo často skloňované mezi příznivci japonské kultury. Je to japonské slovo pro komiks, manga je japonský komiks, který má svá specifika, jako černobíle obrázky, dynamické vyprávění, charakteristický design postav a prostředí. a všude jinde mimo Japonsko (zejména v Americe, ale i v Evropě) se jím označuje specifický styl kresby (říká se, že to a to je kresleno manga-stylem, obvykle komiks, ale i třeba počítačová hra). Když se říká specifický styl, myslí se tím zejména realistická pozadí děje vykreslená s důrazem na detaily, častá stylizace postav, napravidelné pořadí scén (okénka s ději rozházená po ploše papíru jakoby beze smyslu), časté používání zvláštních výrazových prostředků sloužících k vyjádření atmosféry, deformace postav a prostředí (zoomování postav nebo jejich výrazů) a řada dalších věcí. Manga je na rozdíl od anime většinou černobílá. Pro naprostého laika v oblasti mangy jsou klasickým rozpoznávacím znakem velké (resp. často OBROVSKÉ) oči postaviček v porovnání s dalšími prvky jejich tváře. Mangy vychází v Japonsku ohromné množství a je určena širokému spektru populace. Lze z ní vyčlenit několik hlavních skupin - Shoujo, Shonen a Hentai. Dnešní podobu nabrala manga ve dvacátých letech minulého století.
pár dalších pojmů:
Doujinshi - neoficiální manga s krátkým příběhem vytvořená fanoušky s použitím postav vypůjčených ze známé mangy nebo anime. Mnoho známých yaoi autorek začínalo s tvorbou doujinshi.
Shonen - manga pro chlapce
Shoujo - děvče, dívka. Také manga určená mladým dívkám.
Shukan Manga - týdeník s nejoblíbenější manga, nejslavnější je Shonen Jump a Shonen Magazine mají více než 200 stran a jejich prodejnost je kolem 4miliónu výtisků týdně!
Seme - vrchol - ze slovesa semeru-útočit. Aktivní člen vztahu v yaoi. Podle konvence se jeho jméno píše jako první před "x" mezi oběma jmény.

Uke - dno - ze slovesa ukeru-přijímat. Pasivní člen vztahu v yaoi. Podle konvence se jeho jméno píše jako až za "x" mezi oběma jmény.

Shonen Ai - v překladu to znamená chlapecká láska, což plně vystihuje obsah děl označených tímto pojmem. Je v nich hodně romantiky, příběhu a žádný sex. Maximálně se oba aktéři drží za ruku či se jen políbí. Často však jen po sobě na dálku touží.

Yuri - yuri-lilie, ženská obdoba yaoi a shonen ai. Tento pojem je umělý a má rozlišovat vztah mezi ženami a hentai.

Hentai nebo Echi manga- pornografické mangy buď heterosexuální, či lesbické určená pro mužskou klientelu.

Shota-con - zkrácenina typického jména malých chlapců Shotaro a slova komplex. Jedná se o yaoi žánr ve kterém vystupují hoši ve věku +/-9 až 12.

Otaku - manga a anime fanoušek. (v Japonsku hanlivé označení )

Circle - kroužek- skupina doujinshi kreslířů sdružených pod jedno jméno.

Mangaka - osoba kreslící mangu.

Gensaku-sha - scénárista, podle jehož příběhu se kreslí manga.

Doujinshika - osoba kreslící doujinshi.

Shounen manga - manga jejíž cílovou skupinou jsou chlapci.

Shoujo manga - manga jejíž cílovou skupinou jsou dívky.

Kodomo manga - manga jejíž cílovou skupinou jsou děti ve věku 6-11 let.

Josei manga - manga jejíž cílovou skupinou jsou ženy nad 20 let.

Seinen manga (1) - manga jejíž cílovou skupinou jsou muži ve věku 18- 25 let.

Seinen manga (2) - další z možných označení hentai mangy
Bishounen - "krásný chlapec" - klasický japonský estetický kánon se dívá na sexuální přitažlivost a vztah s dospívajícími chlapci+/-13 do 16 jako velmi romantický.

Biseinen - když už bishounen trochu povyroste a začne se holit

Ketsuekigata - krevní skupiny jsou v japonské kultuře úzce spjaté s osobností a tak každá krevní skupina dává svému nositeli určité předem definované vlastnosti. Tento zvyk začal být populární začátkem 80. let. Krevní skupina se běžně objevuje ve statistikách jak manga postav tak i samotných autorů.

A - nervózní, introvert, čestný, loajální
B - otevřený, společenský optimistický, dobrodružný
AB - hrdý, diplomatický, náročný
0 - workoholický, nejistý, citový

Slash - západní fanouškovské povídky ve kterých se zerotizují vztahy mezi postavami filmu a seriálů. Tento pojem není totéž, co yaoi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Diamond Otaku Penny Diamond Otaku Penny | E-mail | Web | 25. prosince 2012 v 5:53 | Reagovat

Manga :33 Arigatoo neco s toho jsem nevedela xD

2 Momo-chan Momo-chan | Web | 13. ledna 2013 v 17:50 | Reagovat

Je super že to tu máš vysvetlené :) Som rozhodne otaku do morku kosti :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.